NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 25.

22. prosince 2014 v 7:56 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA INGUZ
Význam : plodnost, štěstí, blahobyt, mír.Runa Inguz nese jméno boha Ingvi-Freye, o kterém jsem se už letmo zmiňoval v souvislosti s Runou Jera. Snorri Sturluson ve svém díle Gyfliho oblouznění (což je součást prozaické Eddy) o Freyovi napsal, že je neprospěšnější z Ásů. Ovládá prý déšť a sluneční svit a tím i úrodu země. Dále napsal, že je dobré ho vzývat, aby byl úrodný rok a mír, a že rozhoduje o blahobytu lidí. Tato slova však pocházejí z období, kdy na Islandu již 300 let vládlo křesťanství a obsahují několik nepřesností. Bůh Frey za prvé nepatřil k Ásům, ale pocházel ze starobylého božského rodu Vanů a za druhé zřejmě neovládal ani déšť, ani sluneční svit. Déšť měl na starost spíše bůh Thor a sluneční svit bůh Baldr, nebo ještě spíše bohyně Sól/Sunna. I když připouštím, že se staří bohové o své kompetence často navzájem dělili. Freyova schopnost ovlivňovat úrodu ale vycházela spíše ze země a projevovala se jako síla plodnosti a růstu. Freyova síla dávala rostlinám, zvířatům i lidem schopnost rozmnožovat se a prosperovat. Snorriho slova o úrodě, míru a blahobytu jsou tedy naprosto relevantní.

Saský kronikář Adam Brémský navštívil v 1.století n.l. proslulou švédskou svatyni v Uppsale a v ní spatřil sochy tří nejvýznamnějších skandinávských bohů té doby, které popsal takto : "Trůn nejmocnějšího z bohů Thora je umístěn uprostřed síně a po jeho stranách lze spatřit Ódina a Freye. Jejich působnost je rozdělena takto: "Thor vládne, jak říkají, ve vzduchu a je pánem hromu a blesku, bouře a deště, dobrého počasí a úrody. Druhý z nich, Ódin, tj. zuřivost, řídí války a dává mužům statečnost v boji s nepřítelem. Třetím je Frey, dávající lidem mír a potěšení smyslů. Proto je také tato socha vybavena mohutným pohlavním údem… má-li se slavit svatba, obětují Freyovi." Adam Brémský zde potvrzuje, že Frey byl bohem potěšení, míru, blahobytu a plodnosti. Tytéž vlastnosti v sobě skrývá i Runa Inguz. Ukáže-li se tato Runa v našem výkladu ve správné poloze, můžeme očekávat plodné období plné radosti. Runa Inguz může též znamenat ukončení nějakého sporu, lásku, sexuální dobrodružství, nebo dokonce zplození či narození dítěte.

Pokud se Inguz objeví v sousedství Runy Fehu, bude se nám dobře dařit materiálně a nebudeme se muset bát nedostatku. Ukáže-li se Runa Inguz v obrácené poloze, bude naopak věštit neplodné období bez radosti a inspirace, těžkosti v lásce a materiální strádání.

Při čarování můžeme Runu Inguz dobře použít v magii lásky. Mějme však na paměti, že láska vynucená kouzlem nám do budoucna často zadělává na velké potíže. Lépe je Runu Inguz použít jako hnací sílu pro naše projekty a plány, nebo jako zdroj síly, který nám pomůže zažehnat konflikty a spory a obnovit soulad a spokojenost.

Obrázek na kartě znázorňuje sedícího boha Freye se ztopořeným penisem a špičatou čapkou na hlavě. Freyova soška ve stejné pozici a se stejnými atributy, pocházející z 11.století, se našla ve Švédsku - Rällinge. Vedle Freye stojí na obrázku kouzelný kanec Gullinbursti se zlatými štětinami, kterého pro něj stvořili tři trpaslíci. Zářící kanec umí běžet rychleji než kůň a Frey na něm může dokonce i létat vzduchem. Divočákova záře prý zahání jakoukoli temnotu. Tohle by mohl být doopravdy odkaz na Slunce a sluneční záři. Možná s tím souvisí i vánoční (tedy slunovratový) zvyk, na Štědrý den nejíst, abychom viděli "zlaté prasátko". Divoké prase bylo pro Kelty i pro Germány symbolem síly a plodnosti a ve spojení s Freyem, je také dárcem štěstí a blahobytu. Odtud se nám až dodnes dochovala tradice, dávat někomu jako dárek "prasátko pro štěstí."

Runa Inguz patří mezi ty nejpozitivnější znaky z celého futharku. Její síla, podobně jako zlatoštětináč Gullinbursti, zahání veškeré chmury a smutky.


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | E-mail | 24. prosince 2014 v 15:59 | Reagovat

Ahoj Miky, děkuji za zajímavé a poučné čtení a chtěla bych popřát celé Tvé rodině požehnané svátky a do dalšího roku zdraví, pohodu, lásku a příjemná setkání.
Tereza

2 Miky Miky | E-mail | Web | 26. prosince 2014 v 4:39 | Reagovat

[1]: Terezo, děkuji za pochvalu i za přání. Ať se ti v novém roce také daří. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama