NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 26.

26. prosince 2014 v 4:47 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA DAGAZ
Význam : obrození, regenerace, naděje.Jméno Runy Dagaz znamená Den. Celý den má samozřejmě 24 hodin a jeho součástí je i temná noc, ale Runa Dagaz symbolizuje především tu světlou část dne od svítání do soumraku. Ačkoli nemůžeme na noc nahlížet výhradně negativně a na den jen čistě pozitivně, vždycky se budeme jistě cítit lépe ve slunečném dni, než v noci, jejíž temnota nám přináší ztrátu orientace, nejistotu a nezřídka i strach. Zatímco nebezpečným bytostem ze starých ság, jakými byli například thursové a trpaslíci, bylo většinou denní světlo nepříjemné, pro lidi bylo vždy symbolem naděje a štěstí. V tomto duch se nese i Staroanglická Runová báseň, vztahující se k Runě Dagaz, která říká :"Den, je posel bohů, světlo znamená štěstí a pohodu jak pro bohaté, tak pro chudé."

Runa Dagaz je zasvěcena nejkrásnějšímu ze všech Ásů, zářivému bohu světla Baldrovi. Baldr, nazývaný též "Bílý Ás", je synem Ódina a bohyně Frigg. Jako jediný z bohů zemřel ještě před konečnou bitvou mezi bohy a obry, před ragnarökem. Díky léčce, kterou navlékl prohnaný bůh Loki, byl Baldr zabit svým vlastním slepým bratrem Hödem. Po strašlivém ragnaröku, při kterém padne mnoho důležitých bohů, včetně Ódina, Thora a Freye, se ale Baldr vynoří z podsvětí, aby obnovil život a pořádek na světě. Vědmina píseň to popisuje následujícími slovy : "Pole bez osetí úrodu dají, bezpráví padne, Baldr se vrátí!"

Okamžik Baldrova návratu jsem zobrazil na naší kartě. Baldr zde stojí uprostřed zničené krajiny, která se, jako zázrakem, začíná obnovovat. U Baldrových nohou klíčí rostliny a torza zlámaných stromů v pozadí, raší novými výhonky. Runa Dagaz je Runou naděje, regenerace a nových počátků. Tato Runa má v sobě podobný náboj, jaký má svítání, přicházející po dlouhé noci. Objeví-li se v našem výkladu, pak je to znamení, že těžkosti, utrpení a temnota končí a nám svítá na nové lepší časy. Věci, které byly v našem životě narušeny, se pomalu dávají do pořádku a rány se zacelují. Pokud se v blízkosti Runy Dagaz objeví nějaké méně pozitivní znaky, nemusíme se bát. V tomto případě to bude znamenat, že se nás sice snaží něco ohrozit, ale ve hře jsou mocnější síly, které nad námi drží svou ochrannou ruku. Horší by bylo, pokud bychom vytáhli runovou kartu Dagaz v obrácené pozici, to by pak naznačovalo, že to, v co vkládáme své naděje nás zklame.

V magii můžeme Runu Dagaz použít pro překonání zdánlivě neřešitelných situací. Staří seveřané věřili, že člověk svému osudu neuteče, přesto neváhali použít veškeré zbraně, které měli po ruce, aby zlý osud oddálili a alespoň dočasně porazili. Runa Dagaz je v tomto smyslu velice silnou zbraní. Runa se dobře hodí jako podpůrná síla pro lidi, kteří prodělali nějaké trauma, nebo se vzpamatovávají z nějaké ztráty. Amulet se znakem Runy Dagaz zlepšuje náladu a rozhání naše chmury. Podobné vlastnosti má i předchozí Runa Inguz a rovněž i Runa Wunjo. Všechny tři jmenované Runy bychom mohli nazvat Runami štěstí.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama