NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 27.

30. prosince 2014 v 7:23 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA OTHILA
Význam : domov, dům, dědictví.


Slovo Othila je obtížně přeložitelný pojem, který velký runový znalec Nigel Pennick vykládá jako "neměnný majetek rodiny, zděděný po předcích", nebo jako "usedlost". Runa se vztahuje k našemu domovu a k rodné zemi, ale též k vlastnictví nemovitostí a hmotnému i duchovnímu dědictví po našich předcích.

Při malování této runové karty jsem opustil severské vzory a vrátil se motivem do naší nejvlastnější domoviny. Na obrázku je slovanská podzemnice a přilehlá zahrada obkroužená plotem. V popředí stojí dřevěná socha boha Roda a v zadní části zahrady přináší své plody jabloň. Včelí plástev vlevo dole je odkazem na praotce Čecha, který mluvil o naší zemi jako místě medem a strdím oplývajícím. Vzpomínkou na bájného praotce Čechů je i hora Říp, která se tyčí na pozadí karty.

Hora Říp byla v představách našich předků osou světa "axis mundi", která propojovala svět žijících se světem bohů a světem předků. Říp byl ovšem nejen symbolickým, ale i skutečným geografickým středem původního přemyslovského osídlení. Slované však nepřišli do prázdné země, před nimi byla celá oblast v širokém okolí Řípu osídlena asi dvaceti keramickými kulturami po sobě. Geolog Václav Cílek v televizním seriálu o magických horách upozorňuje, že tento výrazný kopec, z něhož se dá přehlédnout širý kraj, přímo vybízí k tomu, aby na něm naši dávní předkové zbudovali hradiště. To však na vrchu nenajdeme, protože jak Václav Cílek říká : "Říp vždycky patřil bohům a ne lidem."
Runa Othila nás vybízí, abychom se rozpomněli na to kdo jsme a odkud pocházíme a abychom přijali duchovní, hmotné i kulturní dědictví našich předků, jejichž krev dosud koluje v našich žilách. Tito předkové ovlivnili naší náturu více, než by se mohlo zdát. Podívám-li se na své dvě děti, vidím v jejich fyzické podobě i v jejich povahách kombinaci zděděných vlastností a znaků po mě a po mé ženě. A to v tom dobrém i v tom zlém. A někdy, když spatřím odraz své vlastní tváře v zrcadle, s překvapením si uvědomím, jak moc se začínám podobat svému dědovi. Také slovo "dědictví" v sobě obsahuje slovní kořen "děd". Když přišli první Čechové do našeho kraje, nesli sebou podle svědectví Kosmovy kroniky sochy "dědků". Naši pradědové si sebou tedy symbolicky přinesli i své předky a zasadili je do této země, která se pak stala našim dědictvím a naší "dědinou". Měli bychom vnitřně toto své dědictví s úctou přijmout.

Objeví-li se Runa Othila v našem výkladu, bude to s největší pravděpodobností značit nějaké záležitosti spojené s naším domem, domovem, nebo rodinou. Pokud bude v sousedství Runy Othila, Runa Tiwaz mohlo by jít o nějaké právní věci okolo dědictví. Runy Ansuz a Kenaz by v součinnosti s Othilou mohly ukazovat na nějaké duševní dědictví, nebo zděděný talent. Runa Fehu naopak potvrdí, že půjde o nějaký rodinný majetek.

Domov není jen konkrétním fyzickým prostorem, je také zároveň místem, kde se cítíme být přijímáni a kde je nám dobře. Je to ostatně popsáno ve staroanglické Runové básni, ve které se říká : "Domov milují všichni, jimž se v něm dobře daří a plody často sklízejí." Je-li Runa Othila v obrácené poloze, může to tedy znamenat buď pocit vykořenění, nebo reálnou ztrátu domu či nějakého dědictví.

V magii se runa Othila dobře osvědčuje jako síla, která vrací do domácnosti klid, harmonii a pocit sounáležitosti. Tento záměr lze ještě podepřít Runami Mannuz, Wunjo, nebo Jera.

Kombinace s Runami Pertho, Eihwaz, či Ansuz je mocným kouzlem spojujícím s moudrostí předků..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myslič Myslič | Web | 30. prosince 2014 v 16:29 | Reagovat

Knihu zmiňovaného Václava Cílka "Kameny a hvězdy" jsem dostal k letošnímu Zimnímu slunovratu. Docela se na ní těším :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 31. prosince 2014 v 4:47 | Reagovat

[1]: Cílka mám rád. Především jeho TV dokumenty. Knihu jsem zkoušel jenom jednu a nějak jsem se tím nedokázal prokousat. :-)

3 Pavel Pavel | 31. prosince 2014 v 11:05 | Reagovat

8.1.2015 bude 16.30 v Městské knihovně v Kutné Hoře beseda s Václavem Cílkem. Přítomen bude jistě i starosta Kutné Hory - Martin Starý ... :-D  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama