NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 29.

5. ledna 2015 v 9:05 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNOVÉ VĚŠTĚNÍ

SYSTÉM SE TŘEMI KARTAMI
"TŘI NORNY"

Jediný historický záznam o tom, jak mohla vypadat runová věštba u samotných Germánů, nám přináší Publius Cornelius Tacitus : "Věštná znamení a výklad boží vůle z losů berou tak vážně jako žádný jiný národ. Jejich způsob losování je prostý. Useknou větev plodného stromu, nařežou z ní krátké tyčinky, na ty vyryjí nějaké značky a rozhodí je nazdařbůh na bílou látku, ať padnou kam padnou. Potom kněz, jde-li o dotaz týkající se celé obce, nebo hlava rodiny, jde-li o dotaz soukromý, přednese modlitbu k bohům, s pohledem obráceným k nebi zvedne tři tyčinky, jednu po druhé, a podle značek, které tam předtím byly vyryty, podává výklad. Jestliže značky jednání zakazují, není možné ptát se týž den na tutéž věc podruhé; jestliže jednání dovolují, snaží se získat ještě potvrzení z jiných předpovědí."
Ačkoli se vedou polemiky o tom, zda ty vyryté značky byly doopravdy Runami, stal se tento Tacitův popis dobrou inspirací pro většinu současných runových věštců. Systém výkladu ze tří znaků se používá nejen u runových dřívek a kamenů, ale lze jej velice dobře použít i u našich karet. Karty ovšem nerozhazujeme na bílou látku, ale pouze je dobře promícháme. Během míchání je zapotřebí dobře se soustředit na naši otázku. Mícháme a soustředíme se tak dlouho, dokud nás neovládne pocit, že nastal okamžik karty vyložit. Podobně jako kněz z uvedeného úryvku pak před sebe postupně zleva doprava vyložíme tři runové karty. První karta znamená minulost a ukáže nám kořeny a počátky problému, na který se ptáme. Druhá karta znamená přítomnost a vrhne nám světlo na současné dění okolo našeho problému. Třetí karta představuje budoucnost. Ta nám ukazuje výsledek, ke kterému náš problém spěje.
Při výkladu nezapomínejme, že obrácená karta vyjadřuje negativní aspekt Runy. Nenechte se zmást tím, že některé runové znaky, například Jera nebo Pertho, nelze z jejich podstaty obrátit, protože vypadají v obou pozicích stejně. Pokud se objeví jejich karta vzhůru nohama, stejně je třeba je vnímat v jejich negativním významu. Karta v poloze "na boku", která směřuje svým dolním koncem vlevo se kloní k pozitivnímu aspektu a karta, která směřuje dolním koncem vpravo k směřuje spíše k negativnímu aspektu Runy.
Tento jednoduchý styl výkladu, bývá nazýván "Tři norny", neboť funkce jednotlivých karet, odpovídají funkcím tří bohyní, které podle severské mytologie splétají osud světa u kořenů Yggdrasillu. Systém je jednoduchý, až primitivní, ale funguje velice dobře.


Nyní přichází na řadu malý test. Zkuste si představit, že jste použili systém "Tři norny" pro tazatele, který položil otázku, zda se jemu a jeho partnerce podaří vyřešit problémy v jejich vztahu. V odpověď na tuto otázku jste vytáhli z balíčku tři následující karty v tomto pořadí a v těchto pozicích :


Test č.1.
Svůj výklad můžete porovnat s výsledky, které jsou na konci našeho oddílu o runovém věštění v příštím díle tohoto seriálu.SYSTÉM SE SEDMI KARTAMI
"MJÖLLNIR"

Jednodušším způsobem výkladu, než jsou "Tři norny" je snad už pouze tažení jediné Runy. Občas tento způsob používám, ale pravda je, že jediná Runa vám jen málokdy dá odpověď v celé potřebné šíři. Dám příklad. Pokud bych třeba v odpověď na otázku "Mám přijmout nově nabízenou práci?" táhl Runu Dagaz, dalo by se to považovat za kladnou odpověď. Pokud bych v odpověď na stejnou otázku vytáhl naopak Runu Naudiz, považoval bych to za špatné znamení. Horší by už bylo, kdybych místo toho vyložil např. Runu Ansuz, nebo třeba Laguz. Přiznám se, že to by mi spíš zamotalo hlavu, než pomohlo.
Podrobnější výklad si prostě obvykle žádá tažení více, než jedné, nebo tří Run. V následujícím systému, který jsem podle tvaru vyložených karet nazval "Mjöllnir" (Thorovo kladivo), budeme postupně vykládat runových znaků celkem sedm.
Po zamíchání karetního balíčku a soustředění se na otázku, vyložíme nejprve kartu, která bude stejně jako u předchozího systému znamenat minulost. Tato karta nám vyjeví prvotní příčiny situace, ve které se nacházíme. Druhou kartu, která se vztahuje k přítomnosti, nevyložíme vedle, ale nad první kartu. Runa vyložená na pozici číslo 2., popíše naší situaci v současnosti. Třetí karta nám ukáže, jak naše situace ovlivňuje naší rodinu a přátele, nebo naopak, jak oni ovlivňují ji. Tuto kartu vykládáme do levého horního rohu. Čtvrtá karta, kterou vykládáme do pravého horního rohu, nám vyjeví vlivy na naší situaci, o kterých nevíme, nebo které jsou mimo náš dosah. Jsou to síly cizích lidí, nebo událostí, které naši situaci ovlivňují, ale které nemáme pod kontrolou. Mezi karty č.3. a č.4. Vyložíme kartu číslo 5., která nám ukáže výsledek, ke kterému naše situace spěje. Zleva a zprava přidáme ještě karty 6. a 7., které nám tento výsledek upřesní. Všechny tři poslední vyložené karty představují naší budoucnost, nebo budoucnost problému, na který jsme se ptali. U těchto tří karet musíme dávat dobrý pozor, jak se jejich znaky vzájemně ovlivňují. Pokud jejich vzájemnou interakci správně pochopíme, otevře se nám poměrně přesný obraz věcí budoucích. Dejme si na výklad dostatek času. Prohlédněme si nejprve jednu kartu po druhé a potom je zkusme vnímat jako celek. Karta č.6. a 7. má vztah nejen ke kartě č.5., ale šestka se také dotýká trojky (rodina, přátelé) a sedmička se dotýká čtyřky (cizí vlivy). To vše může mít, a obvykle také mívá svůj význam.
Zkusme si teď test č.2. Tazatel položil otázku : "Jak se to bude vyvíjet dál, u nás v práci?" a vy jste vyložili tyto runové karty :


Test č.2.

Svůj výklad můžete porovnat s výsledky, které jsou na konci našeho oddílu o runovém věštění v příštím pokračování tohoto seriálu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 5. ledna 2015 v 18:36 | Reagovat

Nojo, moc rád bych to zkusil, ale nemám patřičné karty. :-?
Když budu statečnej, tak si vezmu stejně velké papíry (dektury) a namaluji si na ně aspoň samostatné runy - no a hokus pokus bude. :-D

2 Tereza Tereza | 5. ledna 2015 v 19:59 | Reagovat

Zkusit to můžeš, když si Mikyho kresby zkopíruješ a vytiskneš sám nebo v copy studiu na tvrdší papír. Někde ho i zalaminují. pak rozřežeš a máš krásné karty. Tedy pokud to Mikymu nebude vadit. Já jsem si takto tiskla své první cikánské karty a dodnes jsou pro mne hodně významné i když ne úplně kvalitní. :-P

3 Pavel Pavel | 5. ledna 2015 v 22:55 | Reagovat

[2]:Rada "dobrá" - to ale určitě ! neudělám, neb mám Mikyho ve velké ústě. :-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama