NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 30.

8. ledna 2015 v 8:21 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
VRHÁNÍ RUNOVÝCH KAMENŮ ČI DŘÍVEK

Vrhání kamenů, dřívek, kostí a jiných předmětů, je věštecká metoda, kterou v různých obměnách používají čarodějnice a šamani na celém světě. Z Tacitova citátu v úvodu této kapitoly vyplývá, že metodu vrhání používali i staří Germáni. Tento způsob runového věštění mě vždycky lákal a musím se přiznat, že ho používám nejčastěji. Zde si už ale čtenář s našimi kartami nevystačí a bude si muset runové kameny nebo dřívka vyrobit či koupit. Nabídka nejrůznějších čarodějnických obchodů je v této oblasti dobrá, ale mnoho runových praktiků, včetně mě, dává přednost kamenům vlastnoručně vyrobeným. Pokud budete své kameny nebo dřívka vyrábět sami, vyjde vás to levněji a při procesu výroby vznikne mezi vámi a vaší magickou pomůckou propojení, kterého s koupenými dřívky dosáhnete jen stěží. Někdy se říká, že dřevěné Runy by měli pocházet z živé větve stromu, kterou sami uříznete, ale já viděl už např. Runy vypálené do dřevěných koleček nařezaných z násady od koštěte a sloužily svému majiteli také velice dobře. Sám nepoužívám dřívka, nýbrž kameny. Ideální samozřejmě je, pokud si kamínky někde v přírodě sami najdete, ale pokud ve svém okolí, žádné vhodné nenajdete, můžete to udělat jako já a zakoupit si v obchodě pro dům a zahradu sáček oblázků, na které potom runové znaky namalujete. Akrylová barva, kterou jsem k tomu použil já, se ale ukázala jako nevhodná, neboť se časem a používáním z kamenů olupuje. Bývalá herečka a současná runová čarodějnice Michaela Kudláčková, prý použila na své kameny konturku z barev na sklo a je s ní spokojená. Kreslení každé Runy by mělo být rituálem samo o sobě. Dříve než, kteroukoli Runu na kámen nakreslíte, několikrát se zhluboka nadechněte a soustřeďte se na význam daného znaku. Ve chvíli, kdy budete mít pocit, že podstatu Runy držíte pevně ve své mysli, ji rychle na kámen namalujte. Tímto způsobem vytvoříte kameny, jejichž znaky budou již správně nabité. Na závěr můžete celou sadu svých nových kamenů ještě požehnat protažením kouřem bylinného kadidla, nebo postříkáním svěcené bylinné vody. Vhodnými bylinami jsou například šalvěj, pelyněk, heřmánek nebo třezalka.
Další věcí, kterou budete potřebovat je váček, ve kterém budete své kameny uchovávat. Zde záleží čistě na vašem vkusu a fantazii. Nejjednodušší váček vyrobíte tak, že z kůže vystřihnete větší kolečko, kterému naděláte po obvodu několik děr, jimiž potom protáhnete kožený pásek nebo šňůrku (viz.obrázek). Můžete si ale váček také ušít z plátna, nebo ho dokonce uháčkovat z vlny. Záleží na tom co chcete a jak jste kdo zdatní.Nyní se tedy už dostáváme k samotnému systému vrhání Run. Způsob, který jsem vyvinul a který používám je oproti způsobu z Tacitova popisu podstatně složitější. Plátno, nebo v mém případě spíše hedvábný šátek, který mi při této věštbě slouží, není totiž čistě bílý. Tedy původně bílý byl, ale já na něj pomocí barev na hedvábí, pro své účely namaloval takzvaný sluneční kříž, nebo chcete-li kříž v kruhu. Jedná se o velice starý symbol, známý už z pravěkých skalních rytin, který byl prokazatelně užíván Kelty,Germány, Slovany i dalšími pravěkými národy.


Dvě varianty slunečního kříže.

Kříž v kruhu symbolizoval Slunce, kolo ročních období a mnoho dalších věcí. Je to jakási varianta šamanského kruhu, se kterým dlouhá léta pracuji a tak se mi tento symbol přímo nabízel. Kříž rozděluje kruh na čtyři výseče, z nichž každá reprezentuje jeden živel a jednu životní oblast. Výseč vpravo nahoře mám vybarvenou žlutě a představuje pro mě živel vzduchu a oblast rozumu, plánování a začátků. Vpravo dole je červená výseč, která reprezentuje živel ohně a oblast činů. Levá dolní výseč je modrá, představuje živel vody a týká se oblasti citů a intuice. Poslední výseč vlevo nahoře má zelenou barvu symbolizuje živel země a má vztah k majetku a hmotným věcem. Můžete jistě použít i jednoduchou černobílou kresbu solárního kříže na papíře, anebo ho narychlo namalovat klackem do písku. V tom případě bude ale zapotřebí označit jednotlivé výseče nějakými symboly živlů, aby jste se dobře orientovali.
Postup pro věštbu vrháním kamenů je potom následující :

POSTUP :

1) Nejprve rozložíme šátek s křížem na zem ,vezmeme váček s Runami do rukou a soustředíme se na otázku. Můžeme přitom váčkem trochu zatřepat a kameny tak zamíchat.
2) Vysypeme všechny runové kameny z malé výšky, asi 20-30cm na šátek.
3) Odstraníme všechny kameny, které dopadnou mimo šátek.
4) Čteme Runy, které zůstaly na šátku.


Kameny, které dopadly do první čtvrtiny kruhu (vpravo nahoře) se vztahují k minulosti. Hovoří o věcech, které stály na počátku celého řešeného problému. Čas na kruhu totiž symbolicky postupuje od místa v jeho horní části, kde je obruč protnuta ramenem kříže a postupuje po obvodu po směru hodinových ručiček. Čím blíže je kámen bodu označenému na obrázku číslem 1., tím blíže se dostáváme k prvopočátku a základu z něhož problém povstal.
Kameny, které dopadly do druhé čtvrtiny kruhu (vpravo dole) se vztahují k tomu, co se děje a co tazatel prožívá v současnosti.
Kameny, které dopadly do třetí čtvrtiny kruhu (vlevo dole) se týkají toho, co tazatele čeká v blízké budoucnosti. Podle povahy otázky může jít o nejbližší dny, nebo dokonce hodiny.
Kameny, které dopadnou do poslední čtvrtiny kruhu (vlevo nahoře) vypovídají o tom, jak celá situace dopadne. Nejvíce se dozvíme z Runy, která dopadne nejblíže k bodu označenému na obrázku číslem 2.
Dopadne-li některý kámen do středu kříže, který mám na svém šátku zdůrazněný pentagramem v kruhu, měli bychom této Runě věnovat zvláštní pozornost! Hovoří o věci, události, či osobě, která podstatným způsobem celou situaci ovlivňuje, ať už si toho jsme vědomi, nebo ne.
Kameny, které dopadnou velmi blízko sebe, nebo se dokonce dotýkají, hovoří o věcech, které spolu úzce souvisí, nebo se vzájemně ovlivňují.
Možná vás napadlo, co si počít s kameny, které dopadly na plátno, ale mimo nakreslený kruh. Tyto Runy řadím ke čtvrtím vedle kterých dopadly, ale věnuji jim menší pozornost. Tyto kameny hovoří o ne příliš podstatných vlivech.
Věštění z Run, které jsme vrhly na symbol slunečního kříže je trochu složitější, než předchozí dva způsoby z kartami a vyžaduje již trochu zkušeností a praxe. Pokud si ho však osvojíte, přiblížíte se způsobu, který skutečně používali dávní šamani a váš výklad bude velmi podrobný. Tentokrát nebudu zakončovat toto povídání testem, ale doporučuji nácvik na nečisto. Vymyslete otázku neexistující osoby, vrhněte kameny na šátek a zkoušejte je interpretovat. Až trochu nabude na jistotě, můžete vyzkoušet systém naostro. Přeji hodně úspěchů.


VÝSLEDKY TESTŮ Z MINULÉHO DÍLU NAŠEHO SERIÁLU :

Test č.1.
Odpověď :
Runa Ansuz, kterou jsme vyložili na pozici č.1. tj. minulost, naznačuje, že kořeny problému vězí v komunikaci. Partneři si zřejmě málo navzájem naslouchali, nebo bylo vyřčeno něco bolavého.
Tiwaz na pozici č.2. Vypovídá o tom, že v současné době probíhá mezi partnery boj. Tiwaz má také vztah ke spravedlnosti a tak je pravděpodobné, že mají oba partneři pocit, že jsou v právu a chtějí, aby to ten druhý uznal.
Karta Mannuz ukazuje, že problém se nakonec vyřeší a partneři k sobě najdou cestu. Karta leží na boku a její dolní část směřuje doleva. Tato poloha značí, že všechno dopadne dobře, ale nebude to úplně bez problému a možná to ještě chvilku potrvá.

Test č.2.
Odpověď :
Runa Berkana, kterou jsme vyložili jako první, nám říká, že v zaměstnání tazatele došlo nedávno k nějaké významné změně.
Z Runy Isa na pozici č.2. se dá vyčíst, že tato změna způsobila, že se tazatel cítí jako v pasti. Všechno zamrzlo na jakémsi mrtvém bodě a tazatel neví jak dál.
Runa Algiz, kterou jsme vyložili jako třetí, ukazuje, že tazatel má dobré rodinné zázemí. Jeho rodina a přátelé s ním celou situaci prožívají a dávají mu najevo svoji podporu.
Na pozici č.4. jsme vyložili kartu Uruz. Tato Runa naznačuje určité nepřátelské vlivy, které nám postavily do života překážku. Obrácená poloha karty může buď zdůrazňovat její negativní úlohu, anebo může znamenat, že budou tyto nepřátelské vlivy překonány. Vzhledem k dalším vyloženým kartám bych se spíš přikláněl k druhé variantě výkladu.
Runa Sowulo (pozice č.5) i Runa Jera (pozice č.7) ukazují, že problémy budou překonány. Karta s Runou Hagalaz na pozici č.6., naznačuje, že pozitivní výsledek bude souviset s nějakým "krupobitím". To může znamenat buď to, že se poměry v práci opět razantně změní, anebo také, že si tazatel najde jiné zaměstnání. Abychom věděli, která z obou variant přichází více v úvahu, museli bychom položit novou otázku a provést další věštbu.


Pokud jste pochopili význam vyložených karet jinak, než já, nevěště hlavu. Buď to chce ještě trochu více cviku, anebo jste talent a váš výklad je přesnější. Jenom praxe a porovnávání skutečných výsledku s našimi předpověďmi nám mohou ukázat, jak si na tom jako runoví věštci opravdu stojíme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama