NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 32.

19. ledna 2015 v 6:48 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
ČAROVÁNÍ S JEDNOU RUNOU

Pro začátečníky bude určitě nejvhodnější používat ke svým kouzlům nejprve pouze jedinou Runu. Ve starých dobách se při kouzlech Runy obyčejně ryly do tvrdých materiálů, kterými mohl být kámen, dřevo, kost apod. Vy, ve své magické praxi můžete ale své runové znaky klidně psát fixem na papír a účinek je stejný, mám to vyzkoušené. Germánští seiðmenni a seiðkony prostě fixy a papír neznali a tak používali to, co bylo k dispozici. Velice dobře funguje i čarování s runovými kartami. Je to můj oblíbený způsob a přiznávám se, že dokonce mnohem častěji s kartami čaruji, než věštím.
Základní postup při runovém čarování je prostý. Nejprve se musíte zamyslet nad vaším problémem a nad tím, která Runa by vám s ním mohla pomoci. Ze začátku se můžete zorientovat například podle stručného přehledu runových významů, který je uveden níže. Těch významů má ovšem každá Runa mnohem víc, než je v onom seznamu uvedeno, takže čím budete zkušenější, tím více možností se vám bude v runové magii otevírat. Pro začátek si s naším seznamem ale určitě vystačíte.

Takže dejme tomu, že potřebujete zlepšit svojí finanční situaci a vybrali jste si k tomu Runu Fehu. Druhým krokem bude najít si klidný okamžik a klidné místo, kde kouzlo provedete. Nejlépe se vám povede v prázdném bytě, popřípadě v izolované místnosti za zavřenými dveřmi. Byt plný lidí a dětského křiku, vašemu soustředění určitě neprospěje. Velice vhodné je začít vaše kouzlo nějakým vstupním rituálem. Dobře provedený vstupní rituál vás zklidní a naladí a pomůže vám zbavit se roztěkaných myšlenek a rušivých vlivů.

Pokud jste při zkoumání významů jednotlivých runových znaků prováděli vstupní rituál ze strany 9 -10, nebude pro vás teď těžké použít jeho poněkud rozšířenou verzi. Připravte si tedy jako obvykle svíci a pohár s nějakým dobrým pitím. Kromě nápoje budeme tentokrát bohům nabízet i nějakou symbolickou oběť ve formě jídla. Dobrou zkušenost mám například s müsli. Připravte si proto také tuto obětinu a nějakou mističku nebo talířek, na který svou oběť položíte. Začátek rituálu bude stejný jako jindy. Nejprve zapálíte svíci a pronesete u toho tato slova :


"ZAPALUJI POSVÁTNÝ OHEŇ OČISTY A STVOŘENÍ,
PRVNÍ TAJEMSTVÍ A POSLEDNÍ MILOST.
PLAMEN, NECHŤ JE OŽIVEN PLAMENEM,
NECHŤ NÁM JEHO SVĚTLO SVÍTÍ NA CESTU
A JEHO ODLESK SPATŘÍ BYTOSTI
VŠECH DEVÍTI SVĚTŮ."

Zavřete na chvíli oči a prociťujte očistnou sílu plamene. Představujte si bílou záři, která obklopuje plamen svíce a postupně se rozšiřuje a naplňuje celou místnost, včetně vás. S každým nádechem naplňujte touto září vaše tělo a s každým výdechem je zbavujte své nervozity. Můžete nad plamenem svíce zapálit i malou snítku šalvěje, pelyňku nebo jalovce a očistit místnost i sebe také bylinným kouřem.
Kromě Ódina můžete tentokrát oslovit také bohyni Freyu, která společně s Ódinem tvoří dokonalou severskou dvojici čarodějných božstev. Nejprve pozvedněte misku s vaší obětinou a proneste tato slova :

"VELIKÝ ÓDINE,
MOCNÝ VLÁDČE VALHALY A ÁSGARDU
VELKÝ OTČE VŠECH ČARODĚJŮ A ČARODĚJNIC
PŘIJMI NYNÍ TYTO DARY
A POŽEHNEJ MÉMU KONÁNÍ."

Pojezte trochu z jídla, které božstvu nabízíte, pak misku s obětinou odložte a vezměte do rukou pohár s medovinou, či jiným nápojem, který jste bohům předtím připravili. Pozvedněte pohár, trochu se napijte a proneste :

"KÉŽ TVÁ SLÁVA NIKDY NEUHASNE!
KÉŽ MĚ TVOJE SÍLA VŽDYCKY PROVÁZÍ!"

Nyní celý postup zopakujete, pouze se nebudete obracet na Ódina, ale na Freyu. Pozvedněte misku s obětinou a říkejte :

"MOCNÁ FREYO,
KRÁSNÁ PANÍ FOLKVANGU A SESSRUMNI
VELKÁ MATKO VŠECH ČARODĚJNIC A ČARODĚJŮ
PŘIJMI NYNÍ TYTO DARY
A POŽEHNEJ MÉMU KONÁNÍ."

Pojezte trochu z obětního jídla, pak misku odložte, vezměte do obou rukou pohár, pozdvihněte ho a proneste :

"KÉŽ TVÁ SLÁVA NIKDY NEUHASNE!
KÉŽ MĚ TVOJE SÍLA VŽDYCKY PROVÁZÍ!"

Vstupní rituál je u konce. Nyní nastává chvíle pro vaše čarování. Chvíli zhluboka dýchejte a soustřeďte se na vámi vybranou Runu a na cíl, kterého chcete svým kouzlem dosáhnout. Potom proneste tento jednoduchý galdr :

"VOLÁM RUNY FEHU SÍLY,
BY POMOHLY MÉMU CÍLY!"

Znovu dýchejte a znovu se soustřeďte. Pak galdr zopakujte :

"VOLÁM RUNY FEHU SÍLY,
BY POMOHLY MÉMU CÍLY!"

Opět zhluboka dýchejte a soustřeďte se na svůj cíl. V tuto chvíli již jistě cítíte, že energie kolem vás houstne. Potřetí zopakujte svůj galdr :

"VOLÁM RUNY FEHU SÍLY,
BY POMOHLY MÉMU CÍLY!"

Ještě chvíli se soustřeďte Runu i na svůj záměr a ve chvíli, kdy ucítíte, že záměr pevně držíte a jste plni síly, proneste svůj záměr nahlas. Ve stejné chvíli s výdechem namalujte Runu Fehu na připravenou kartičku, kterou pak necháte vystavenou ve vašem bytě na nějakém dobře viditelném místě. Pokud jste se rozhodli čarovat s runovou kartou, měli byste jí mít po celou dobu vašeho čarování před očima a ve chvíli vyslovení vašeho záměru na ni s výdechem váš cíl přenést.
Váš záměr musí být konkrétní a neměl by být nereálný, např. "chci se stát miliardářem." Takovému cíli byste asi stejně neuvěřili a pak by se jen těžko naplnil. Postupujte pomalu a učte se. Úspěchy u malých cílů posílí vaši sebedůvěru a dají vám možnost příště žádat víc. Zpočátku postačí, když vaším záměrem bude např :

"CHCI VYDRŽET S PENĚZI DO VÝPLATY" nebo "CHCI DOSTATEK PENĚZ NA POŘÍZENÍ (KONKRÉTNÍ VĚC)"

Důležité je také vědět, že žádné kouzlo nevydrží působit na věky. Runa, kterou ve svém rituálu nabijete určitým posláním a pak jí necháte na nějakém místě pracovat, bude postupem času ve svém záměru slábnout, podobně jako se například vybíjí baterie. Mám zkušenost, že mnou nabité Runy, obyčejně nejsilněji působí týden až 14 dní a potom začínají prudce slábnout. Dva týdny obvykle k realizaci kouzla stačí. Pokud má ovšem vaše kouzlo působit déle, pak je nutné délku jeho působení vědomě určit a vložit ji do záměru už při provedení rituálu. Např : "Chci, aby mě toto kouzlo chránilo po celé prázdniny!" Jinou možností je provádět rituál opakovaně a každých 14.dní své runové znamení znovu dobít.

STRUČNÝ PŘEHLED RUNOVÝCH VÝZNAMŮ
PRO RYCHLOU ORIENTACI

FEHU - majetek, bohatství, hojnost.
URUZ - fyzická síla, zkouška, překážka.
THURISAZ - drtivá síla, past nebo ochrana.
ANSUZ - moudrost, inspirace, komunikace.
RAIDO - pohyb, cesta, přesun.
KENAZ - poznání, osvícení, žár.
GEBO - dar, výměna, spolupráce.
WUNJO - radost, štěstí, oslava.
HAGALAZ - náhlý zvrat, zpoždění, destrukce.
NAUDIZ - nouze, bída, trápení.
ISA - stagnace, chlad, zamrznutí.
JERA - sklizeň, odměna za vykonanou práci, hojnost.
EIHWAZ - radikální změna, přechod z jednoho stavu do druhého, smrt.
PERTHO - osud, hra, odhalení tajemství.
ALGIZ - ochrana, bezpečí, odvrácení útoku.
SOWULO - štěstí, úspěch, sebevědomí.
TIWAZ - vítězství, odvaha, spravedlnost.
BERKANA - regenerace, plodnost, očištění, léčení.
EHWAZ - pohyb, dopravní prostředek, to, co je naším "koněm."
MANNAZ - člověk, lidské společenství, spolupráce.
LAGUZ - voda, emoce, intuice, plynutí.
INGUZ - plodnost, štěstí, blahobyt, mír.
DAGAZ - obrození, regenerace, naděje.
OTHILA - domov, dům, dědictví.


O GALDRECH

Ačkoli se při runových kouzlech obejdete i bez zaříkání, jen s pouhým záměrem v mysli, použití galdru patří bezesporu k runové tradici a může vám výrazně pomoci při soustředění a vybuzení potřebné energie. Galdr z našeho kouzla : "Volám Runy Fehu síly, by pomohly mému cíly!" patří k těm nejjednodušším, ale dá se použít prakticky na jakoukoli Runu. Například : "Volám Runy Uruz síly…", nebo "Volám Thurisazu síly…", apod. Můžete samozřejmě vytvořit svoje vlastní a lepší zaklínadlo, fantazii se meze nekladou. Dobré ale je, když je zaklínadlo srozumitelné, rýmuje se a má rytmus. Pravé Galdry, které jsou nejmocnější, si ovšem netvoříte samy, ale dostanete je ve snu, vizi, nebo na šamanské cestě přímo od duchovních bytostí. Děje se tak ve všech šamanských kulturách a potvrzuje to i Edda. Ódina naučil jeho devět slavných kouzelných písní obr Böltór, a jiných devět galdrů obdržel od ducha své mrtvé matky Gróy, eddický hrdina Svipdag. Dochovalo se nám také jedno Anglosaské zaříkadlo, které údajně pochází od trpaslíků. Toto zaříkadlo mluví o trpaslíkovi v pavoučí podobě, který uvalil na člověka svým kouzlem nemoc. Trpaslíkova sestra, ale složila přísahu, že nebude lidem škodit a naučila léčitele tuto kouzelnou píseň, která dokáže rušit trpasličí čáry :

"Zde přichází trpaslík, v podobě pavouka,
svůj oděv si sebou nese.
Praví, že budeš jeho ořem,
svůj chomout ti na krk věší.

Začali od břehu odplouvat.
Sotva se vzdálili břehu,
začali údy chladnout.
Tu přichází sestra toho divého tvora,
Skončila s ubližováním a přísahu skládá:
Nemocnému již nikdy neuškodí,
ani tomu, kdo toto zaříkaní (galdor)získá,
ani tomu, kdo toto zaříkání zpívá.
Amen, fiat."

Toto zaříkání obsahovalo i návod, podle kterého se měl galdr zpívat nemocnému nejprve do levého ucha, potom do pravého ucha a nakonec nad hlavou. Celý proces léčení se měl opakovat po tři dny. Nemocný měl mít po tu dobu na krku zavěšené hostie s nápisy : Maximianus, Malchus, Johannes, Martinianus, Dionisius, Constantinus, Serafion. Zaříkadlo bylo zapsáno až v křesťanských dobách, ale má zjevně pohanské kořeny. Je docela dobře možné, že původně se nemocnému zavěšovaly na krk místo hostií runové amulety.

Mám zato, že zaříkadla našich prababiček si zasluhují naší bedlivou pozornost, neboť pod rouškou křesťanských slov, se zde často skrývá stará pohanská tradice. Dobrým příkladem může být české lidové zaříkadlo na vymknuté a zlámané kosti, které zapsal kazatel Poličanský v roce 1613 v tomto znění :

"Ve jménu sv. Ducha. Jel pán Ježíš na oslíčku, sv. Petr na koníčku : "Petře, pospěš." - "Nemohu. Zlámal mi kůň nohu." - "Nu sejdiž se kost k kosti, kloub k kloubu, srst k srsti, ať jest zase tato bolest celá jako kámen." Dejž to Duch svatý. Amen."

Porovnejte ho nyní s takzvaným Merseburgským zaříkadlem z 9-10.století :

"Phol a Wódan (Ódin) jezdili v lese. Tu se Balderovu hříběti jeho noha vymkla. I zaklínala ho Sinthgunt, i Sunna, její sestra; i zaklínala ho Frija, i Fulla, její sestra; i zaklínal ho Wódan tak jak nejlépe uměl: ať vymknutí kosti, ať vymknutí krve, ať vymknutí údu: kost ke kosti, krev ke krvi, úd k údu, ať jsou sklíženy."


Vědmy a zaklínači vyměnili s příchodem křesťanství staré bohy za nové, ale jejich postupy zůstaly prakticky nezměněné. Mísila se tu stará víra s novou a vyrostla v nový synkretický útvar, v němž podobně, jako např. v karibském woodoo přežívalo pod křesťanským pláštíkem mnohé z dávných pohanských kultů. Osobně vnímám tuto zvláštní lidovou formu katolicismu, jako velice zajímavou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | E-mail | 20. ledna 2015 v 18:32 | Reagovat

Ahoj Miky, díky tobě mne stále více runy přitahují. proto tě chci požádat o svolení, abych si tvé runové obrázky mohla vytisknout a zkoušet s nimi pracovat. A také se chci zeptat jestli bych si mohla své runové kameny vyrobit třeba z moduritu. Dobře se s ním pracuje a dala bych mu energii svých rukou při zpracování,dokonce by tam byly i mé otisky. Mně by se docela líbily, ale ty máš větší zkušenosti, tak tě prosím o radu.
Jinak moc děkuji za každý další článek.
Hezké dny Tereza

2 Miky Miky | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 15:00 | Reagovat

[1]: Terezo, pokud nebudeš ty obrázky tisknout na kšeft, ale jen pro svou potřebu, tak proti tomu nic nemám. Mnoho lidí to ostatně určitě udělá, aniž by se mě zeptalo, oceňuji tvojí slušnost. :-)
Modurit sice moc tradiční materiál není, ale pokud to nevadí tobě, tak je to v pořádku. Kdo ví, třeba začneš s moduritem a časem si uděláš Runy ze dřeva nebo z kostí. :-)

3 Darik Darik | 21. ledna 2015 v 16:26 | Reagovat

[1]: Ohledně moduritu se zeptej svého srdce, tam najdeš tu nejpřesnější odpověď. Ponoř se do srdce a ono ti odpoví pomocí emocí a toho co budeš cítit.

4 Tereza Tereza | 21. ledna 2015 v 19:04 | Reagovat

[2]: Děkuji za svolení. Kšeftovat nemám v úmyslu, na to mi chybí buňky. A ten modurit mne napadl, když jsem viděla obrázek tvých run rozhozených na šátku. Nějak mi to naskočilo samo. O runách přemýšlím už dlouho. Chodím okolo stromů, pozoruji větve a přemýšlím, z kterého by byly nejlepší. A stále nic. Ale ten modurit tam sedí jak pavouk na pavučině.Chtěla bych to zkusit. Tak ještě jednou díky T. :-P

5 Tereza Tereza | 21. ledna 2015 v 19:08 | Reagovat

[3]:Děkuji za radu. Ale jak píšu Mikymu, úplně ten materiál cítím v prstech, jak se s tím mazlím, vidím jaké budou a těším se na ně. Tak to asi bude zatím správně, co myslíš? :-?

6 Darik Darik | 21. ledna 2015 v 20:49 | Reagovat

[5]: Ano je to správně a já pod tím vidím radu tvého srdce(duchovního srdce), je to o citu a emocích které cítíš.
  Víš druhý člověk může být dál než mi, může být moudřejší a může nám dobře poradit, ale ne líp než naše srdce. Ten druhý má vždy jinou Cestu než mi a tím je to daný, protože nikdy se úplně nevžije do naší cesty, ale srdce naší Cestu samozřejmě zná.
  Je dobré se nechat inspirovat druhými, ale jít vlastní Cestou a duchovního učitele hledat ve svém nitru.

7 Tereza Tereza | 22. ledna 2015 v 8:12 | Reagovat

[6]: Díky Dariku, tak to cítím i já a o víkendu se do nich dám. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama