NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 44.

26. února 2015 v 6:45 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
FREYA


Bohyně Freya je dcerou boha Njörda a jeho ženy Nerthus a sestrou boha Freye. V prozaické Eddě se o Freye dočteme, že je ze všech bojů nejvíce nakloněna vyslyšet lidské prosby. Nevím, jestli tomu tak opravdu je, ale ten koho Freya vyslyší, má na své straně velice mocného spojence. Freya je velká čarodějnice, která vyučovala magii Vanů i samotného Ódina. S Ódinem se Freya dělí i o hrdiny padlé v bitvách. Polovinu z nich si odvádí do své síně Sessrúmni, druhá polovina zasedne s Ódinem ve Valhalle.
Freya je však především bohyní sexuality, plodnosti a lásky. Germánské ženy jí volaly na pomoc, když chtěli získat lásku svého milého. Vzývaly ji, když nemohly otěhotnět a prosily ji za zdárný průběh porodu. Freya je velice krásná a svůdná, ráda se zdobí šperky a motá hlavy bohům, elfům, obrům, trpaslíkům i lidem. Jakožto bohyně lásky měla bezpočet sexuálních vztahů, její srdce však patří jejímu muži Ódovi. Ten je ale často na cestách a Freya pro něj roní jantarové nebo zlaté slzy. Bohyně Freya se vozí na hřbetě kance Hildisvíni, ale často jezdí i na voze do něhož jsou zapřaženy dvě kočky.
Důležitým Freyiným předmětem je její zlatý náhrdelník Brínsingamen, za který bohyně zaplatila jeho výrobcům, čtyřem trpaslíkům, Alfriggovi, Dvalinovi, Berlingovi a Grérovi tím, že s každým z nich strávila jednu noc. Legenda praví, že náhrdelník jednou ukradl bohyni proradný Loki a Ódinův syn Heimdall ho musel pro Freyu pracně získávat zpět. Někteří mytologové se domnívají, že zlatý Brínsingamen symbolizuje slunce a jeho ztráta a opětné nalezení představuje buď střídání dne a noci, nebo letního a zimního období.
V panteonu starých Islanďanů se shodou zvláštních okolností setkaly dva božské páry, tj. Freya a Ód a Frigg a Ódin, které byly původně párem jediným. Naznačuje to například shodný původ a význam jejich jmen. Jména Ód i Ódin znamenají Zuřivý či Nepříčetný a jména Freya i Frigg znamenají Paní ,Manželka ,nebo Milenka a přenesla se do současné němčiny ve tvaru Frau - paní. Ale to není jediná shoda. Freya i Frigg například shodně vlastní kouzelný plášť ze sokolího peří, který jim umožňuje měnit podobu a létat vzduchem. Obě bohyně mají nápadně mnoho společného, ale vzhledem k jejich oddělenému vývoji jsou mezi nimi i rozdíly. Zatímco Freya je svou povahou divoká a nespoutaná, Frigg je věrná manželka a dokonalá matka. Freya je divoká severská šamanka, se kterou lomcují vášně a Frigg je vyzrálá žena, s darem jasnovidnosti, která zná osudy všech lidí i bohů. Zajímavé je, že k tomuto zvláštnímu zdvojení Freyi a Ódina došlo pouze ve Skandinávii. Kontinentální Germáni znali a uctívali pouze jediný podobný božský pár. Ve střední Evropě byl tento pár znám pod jmény Frija a Wódan.

Freyiny Runy : Freya je zcela logicky spojena s podobnými Runami, jako její matka Nerthus a její bratr Frey. Jedná se zejména o Runy Fehu, Jera a Berkana, které jsou spojeny s prosperitou, blahobytem, bohatstvím, plodností a sklizní. Freya má ale navíc úzký vztah i k Runě Kenaz, která kromě jiného symbolizuje i plamen sexuální vášně.

Baltové : V baltské tradici se vyskytují dvě bohyně podobných jmen Laima a Lauma (nebo jedna bohyně dvou jmen?), které jsou podobně jako germánská bohyně Frigg spojené s porody a lidským osudem. Laima je známá, jako bohyně, kterou lidé vzývali, jako pomocnici při porodu, nebo, když se měla šestinedělka nebo její dítě uzdravit. Rozhodovala také o tom, jak dlouho bude člověk žít a co se mu přihodí. Laima bděla i nad tím, aby ženy svědomitě plnili svou úlohu ve společnosti. Učila je tkát a příst, odměňovala ty, které byly pilné a trestala líné.
Lauma prý byla bohyní země a stejně jako Laima měla moc nad plodností, porody a ženskými záležitostmi. Podobně jako Freye a Frigg jí byl zasvěcen pátek, kdy bylo zakázáno příst.

Slované : Slovanskou bohyní, která má k Frigg / Freye blízko je opět, již zmiňovaná Mokoš. Mokoš byla typicky ženskou bohyní. Předepsaná otázka křesťanských zpovědníků : "Nemodlila ses k Mokoši, nejedla a nepila jsi na její počest?" byla vždy pokládána pouze ženám. Podobně jako Frigg nebo Laima i Mokoš bdí nad ženskou prací, zejména nad předením. Ženy ze severního Ruska dlouho věřily, že pokud opustí nespředenou přízi a neudělají nad ní znamení kříže, přijde v noci Mokoš a přízi jim zašpiní a zašmodrchá.

Milostné stránce Freyiny povahy snad odpovídá slovanská bohyně Lada. O Ladě sice nevíme mnoho, ale etymologie jejího jména napovídá, že je to bohyně ladná, tedy krásná. Necháme-li navíc pole ležet ladem, znamená to, že dáváme volný prostor přírodě a její divokosti. Živelnost a krása, to jsou i Freyiny vlastnosti.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama