NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 45.

28. února 2015 v 7:46 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
HEIMDALLBůh Heimdall je synem Ódina a devíti mořských vln, Aegiho dcer. Ačkoli je vznešeného původu, připadl mu úkol vzdorovat těžkým podmínkám a stát se strážcem duhového mostu, jediné cesty do nebeské říše božského rodu Ásů, do Ásgardu. Trochu mi tím připomíná Aragorna z Tolkienova Pána prstenů, který ač královského rodu, léta byl jen prostým hraničářem. Na slavné hostině u boha Aegiho se Loki Heimdallovi vysmívá : "Zlý osud ti byl určen, s mokrými zády na věky musíš střežit síně bohů." Být strážcem Ásgardu bylo však pro Heimdalla vždy ctí a nutno říct, že nikdo by se pro tuto úlohu nehodil lépe než on. Heimdall skoro nespí a jeho smysly jsou věčně nastražené. Slyší růst trávu i ovčí vlnu. Vybavený zbraněmi a velkým signálním rohem Gjallarhornem, pátrá svým ostrým zrakem po kraji, připraven postavit se každému nebezpečí a varovat ostatní bohy zatroubením. Jako pravý rytíř, chrání Heimdall Freyinu čest, když využije svých stopařských a válečnických schopností, aby jí vrátil náhrdelník Brínsingamen ukradený bohem Lokim.
Zajímavé jsou ale náznaky, které Heimdalla spojují s beranem. Pomineme-li to, že Heimdall slyší růst ovčí vlnu, pak není bez zajímavosti, že se mu říkalo také Gullintanni (zlatozubí - jméno starých beranům, jejichž zuby se barví do zlatavé hnědi), nebo Hallinskrídi (ohnuté klacky - jiný výraz pro beraní rohy). Samotným jménem Heimdali označovali islandští skaldové skutečné berany. Možná to souvisí s rolí berana jakožto ochránce ovčího stáda. Dodnes si pamatuji, jaký respekt budil u nás kluků starý beran, který hlídal ovce pasoucí se kdysi za naším sídlištěm. Kdykoli jsme se jako děti k ovcím přiblížili beran vztyčil hlavu a výhružně nás pozoroval. Neústupný strážce - stejně jako Heimdall.
Kromě své strážné role je Heidmall též považován za praotce lidského rodu. Eddická Vědmina píseň začíná slovy : "Slyšte mě, všechny slavné rody, první i poslední potomci Heimdalla." Vědma zde naráží na legendu, podle které bůh Heimdall vešel postupně do lože se třemi lidskými páry, kterým se pak každému po devíti měsících narodilo Heimdallovo dítě. Byly to synové Trael - praotec otroků, Karl - praotec sedláků a Jarl - praotec králů. Někteří tento příběh vykládají jako založení tří stavů lidské společnosti. Já s tímto výkladem nesouhlasím. Lidští otcové a matky těchto tří Heimdallových potomků nesli charakteristiky svých stavů již před Heimdalovým příchodem. Rodina, ve které se narodil Trael, chodila v obnošených šatech a Heimdallovi nabídla připálený chléb a tvrdé lůžko. Karlovi lidští rodiče, byli pěkně upraveni, otec měl přistřižený vous a matka tkanou halenku. Heidalla uložili do měkkého lůžka. A konečně Jarlovi rodiče byli ověšeni šperky, bohatě prostřeli Heimdallovi na stříbrných mísách a uložili ho do lůžka hebkého. Bůh tedy tyto stavy nezaložil, ale svou účastí na zrození těch dětí, se ke všem stavům přihlásil. Jinými slovy je božským předkem bohatých i chudých. Svému lidskému potomku Jarlovi se ale Heimdall věnoval nejvíce. Pro nás je zajímavé, že eddická Píseň o Rígovi (Heimdallovo příjmí) popisuje, jak bůh vyučoval svého syna Jarla znalosti Run. Možná tedy znalost runové magie předal lidem právě Heimdall. Potomci Jarla, zdědili mnohé Heimdallovi vlastnosti. Jsou to lovci velké tělesné zdatnosti, rozumějí řeči ptáků a ovládaji runovou magii.
Podle dávné věštby se při závěrečné bitvě ragnaröku Heimdall střetne se svým dávným protivníkem Lokim a oba si vzájemě způsobí smrt.

Heimdallovy Runy : Heimdall, jakožto božský strážce, má těsnou vazbu s ochrannou Runou Algiz. S Runou Mannuz ho zase pojí to, že je dle severské mytologie předkem lidského rodu. Někteří mu přičítají i spojení s Runou Hagalaz. Zde mi však kromě toho, že název Runy i Heimdallovo jméno začínají stejným písmenem, jejich spojení uniká.

Baltové a Slované : U Baltů ani Slovanů se mi nepodařilo nalézt boha, který by měl Heimdallovy charakteristiky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama