NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 47.

5. března 2015 v 6:47 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
SKADI
Skadi je svým původem obryně, ale provdáním za Njörda se dostala do rodiny bohů. Jak k tomu došlo? To je dlouhá a zajímavá historie.
Skadin otec obr Tjazi jednou v podobě orla uchvátil boha Lokiho a vláčel ho po skalách a kopcích, až Loki začal žadonit o svůj život. Tjazi souhlasil, ale donutil Lokiho slíbit, že mu přivede bohyni Idunnu. Slib je slib a tak Loki vylákal Idunnu z bezpečí Ásgardu do hlubokého lesa. V tu chvíli se objevil Tjazi a krásnou bohyni Idunnu odvlekl do svého domu v Trymheimu. Pro Ásy to byla hotová pohroma. Idunna totiž vlastnila kouzelná jablka, která dávala bohům věčné mládí a nesmrtelnost. Rozlobili se na Lokiho, ale ten slíbil, že všechno napraví. Půjčil si od Freyi její kouzelný plášť a v sokolí podobě odnesl Idunnu zpátky do Ásgardu. Rozzuřený Tjazy se proměnil v orla a jal se Lokiho pronásledovat. Ásové na to byli ale připraveni, orla zapálili a Tjaziho společně ubili.
Zarmoucená a rozlobená Tjaziho dcera Skadi si vzala přilbu, brnění a plnou zbroj a odhodlaně přišla až k branám Ásgardu, aby svého otce pomstila. Svým vzhledem a odvahou udělala na bohy takový dojem, že jí podle starého severského zvyku nabídli za smrt otce vyplatit odškodnění. Skadi ale chtěla boj a tak prohlásila, že náhradu přijme pouze tehdy, pokud jí bohové dokážou rozesmát. Úkolu se ujal Loki, který si tak chtěl zřejmě vyžehlit svůj průšvih s únosem Idunny. Skadi měla náladu pod psa, ale pohled na Lokiho, který se před ní přetahoval s kozou jejíž bradku si uvázal ke svým varlatům jí nakonec rozesmál. Skadi si nyní směla náhradou za svého otce vybrat mezi bohy ženicha. Potajmu toužila po krásném Baldrovi, ale protože směla vybírat pouze podle nohou, spletla se a zvolila Njörda.
Jejich manželství šťastné nebylo, ale Skadi se díky němu stala uznávanou bohyní, které byly zasvěcovány svatyně a posvátné háje. Lidé jí říkali ondurdís, dísa lyží, protože Skadi milovala zasněžené severské lesy, kterými se projížděla se svým lukem na lyžích. Stopovala a lovila zde zvěř a byla jakousi severskou obdobou řecké božské lovkyně Artemis. Současní pohané jí uctívají jako bohyni zimy, hor, lesů a vládkyni divokých zvířat.


Skadiny Runy : Runou bohyně Skadi je Isa, která představuje mrazivou sílu severské divočiny.

Slované a Baltové : Bohyni lyžařku, bojovnici a lovkyni, která miluje drsné severské kraje, jsem ve slovanské, nebo baltské mytologii nenašel.

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama