NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 48.

8. března 2015 v 4:41 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
EIRBohyně Eir je poněkud záhadná postava germánské mytologie, protože písemné zmínky o ní jsou jen velmi skromné. V Mladší Eddě se o ní říká, že je to Ásynje, která umí nejlépe léčit. Ve Starší Eddě vystupuje Eir jako jedna z devíti dívek, které dlí společně s bohyní Menglödou na skále zvané Lyfjaberg. Jméno tohoto zvláštního a přísně střeženého místa znamená v překladu Hora léčení. V Písní o Fjölsvinnovi se o tomto místě říká : "Lyfjaberg je skála jež dlouho přináší nemocným zdraví a zdar. Choré ženě žádost vyplní, když na hřbet vystoupí hory." Menglödiny zlaté síně a Hora léčení jsou podobně jako říše mrtvých Hel střeženy ohnivou hradbou, mříží a obludnými psy.
V Mladší Eddě se dále o bohyni Eir dozvídáme, že patří mezi valkýry. Myslím,že to do sebe docela dobře zapadá. O valkýrách je známo, že odvádějí osoby, které padly v bitvách do zásvětí. Lyfjaberg by tedy mohlo být jedním z míst na "onom světě", kde se mrtví zotavují ze svých zranění. O blahodárném vlivu Hory Léčení svědčí i jména všech devíti Menglödiných dívek; Hlíf = Ochránkyně, Hlíftrasa = Ochrana, Tjódvarta = Opatrovnice lidu, Björt = Lesknoucí se, Blíd = Přátelská, Fríd = Mír, Aurboda = Dárkyně zlata a konečně Eir = Ošetřovatelka. Lyfjaberg však neslouží pouze mrtvým, v Písni o Fjölsvinnovi se říká, že léčitelky z hory ochrání každého, kdo jim přinese oběť a není nebezpečí v němž by neposkytly svou pomoc. Eir, která podle Snorriho ovládá léčitelské umění nejlépe, uctívají jako svou patronku někteří současní pohané, kteří se zabývají bylinářstvím a léčitelstvím. Pokud hledáte správný lék na nějakou nemoc, nebude jistě od věci nabídnout bohyni Eir oběť a skrze šamanskou cestu jí zkusit navštívit na Menglödině Hoře Léčení.


Eiřiny Runy : Eiřinými Runami jsou znaky Berkana a Dagaz. Obě se vztahují k léčení a regeneraci.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 8. března 2015 v 11:26 | Reagovat

Moc pěkný obrázek.

2 pd-magie pd-magie | Web | 8. března 2015 v 21:37 | Reagovat

Ahoj, dala jsem si tvůj blog do odkazů a děkuji za tak pěkný blog ke čtení a inspiraci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama