NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 49.

9. března 2015 v 7:17 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
LOKI
Loki je nejkontroverznější postavou severského panteonu. Je to šibal a tricker, který svými kousky často dostává ostatní bohy do problémů, ale jinými triky je z nich zase dostává. Lokiho otcem je obr Fárbauti a matkou obryně Laufey. Mezi bohy se dostal díky pobratimství, které uzavřel s Ódinem. Pobratimství byl obyčej, skrze který se mohli stát bratry dva lidé, kteří jinak nebyli příbuzní. Rituál pobratimství obvykle doprovázela přísaha, ve které si "bratři" navzájem slibovali, že ten z nich, který by byl zabit, bude tím druhým pomstěn. Kromě slibu spolu pobratimové obřadně smísili krev a pak společně prošli pod třemi drnovými pásy. V Fóstbræðra sáze se dočteme, jak se to dělalo : "Tento obřad provedli tak, že vyřízli ze země tři dlouhé rašelinové pásy, jejichž konce byly připojené k zemi. Zdvihli je do takové výše, že pod nimi mohli projít." Takto uzavřený svazek byl mezi starými seveřany dosti obvyklý a lidé ho brali smrtelně vážně. Nevíme proč a za jakých okolností se stali bratry Loki a Ódin, ale Loki ze svého pobratimství s vládcem Ásgardu rád těžil a často se na něj odvolával. Jak se postupně vršily Lokiho neplechy, bohové čím dál hůř snášeli jeho přítomnost. Když se všichni sešli na hostině u boha Aegiho a užívali si pohodlí a posvátného smíru, Loki se dostal do spotu s Aegiho sluhou Fimafengem a zabil ho. Ásové se rozzlobili a vyhnali Lokiho ze síně do blízkého lesa. Loki se ale po chvíli vrátil a když vkročil do síně zavládlo mrazivé ticho. Nakonec povstal bůh Bragi a Lokimu jasně naznačil, že není vítán. Loki se ale nedal a obrátil se na Ódina slovy : "Vzpomínáš, Ódine, že v počátku věků spolu jsme smísili krev? Pivo jsi tehdy odmítl pít, jestli nám oběma nenalijí." Ač nerad, musel po těchto slovech Ódin Lokiho pozvat dál. Loki, přisedl a začal postupně hlasitě urážet jednoho boha po druhém. Měl dokonce tolik drzosti, že se přiznal i k tomu, že zapříčinil smrt Ódinova syna Baldra. Atmosféra v síni houstla a když už to vypadalo, že se Thor neudrží a na místě ho rozdrtí svým kladivem, utekl Loki k Fránnangskému vodopádu a skryl se v něm v podobě lososa. Ásové ho však polapili a jejich pomsta byla strašná. Spoutali Lokiho střevy jeho syna Narfiho a Skadi mu nad hlavu zavěsila hada, z jehož tlamy mu odkapával na tvář jed. Od té doby sedí u Lokiho jeho žena Sigin a chytá jed do mísy. Čas od času musí ale mísu vylít a tehdy kape jed chvíli přímo na Lokiho, tehdy sebou tak mocně škube, že se chvěje celá země. Na konci věků však Lokiho pouta povolí a on se postaví do čela vojsk, které se s bohy utkají v poslední bitvě ragnaröku. V armádě obrů a démonů, půjdou s Lokim bok po boku i tři jeho strašlivé děti, bohyně mrtvých Hel, vlk Fenri a obří had Mitgardsorm.
Budeme-li spravedliví, musíme ale uznat, že nebýt Lokiho, neměl by Ódin ani svého osminohého koně Sleipnira, ani svůj kouzelný prsten a magické kopí, Frey by neměl kance Gullinbursta a loď Skídbladni a Thor by neměl své mocné kladivo. Všechny tyto důležité předměty se k bohům dostali pouze díky Lokiho intrikám. Jeho úklady poslaly sice boha Baldra do Helu, ale jenom díky tomu bude nakonec Baldr uchráněn ragnaröku a vystoupí po bitvě z podsvětí jako tvůrce a vládce nového světa.
Křesťanská interpretace udělala z Lokiho ztělesnění zla a jakéhosi ďábla pohanského panteonu, ale jeho osobnost i mytologická úloha je složitější. Loki reprezentuje chaos, který je nepříjemnou, ale nutnou protiváhou řádu. Znalci vědí, že každá mytologie má svého "Lokiho". Odvažuji se dokonce tvrdit, že kdyby se Ódin nestal v určitém čase vládcem germánských nebes, plnil by Lokiho úlohu trickera, právě on. Ne náhodou je Ódin, Lokiho pobratimem a ne náhodou má Loki dva bratry , Býleista a Helblindiho, což jsou jen jiná Ódinova jména. Ódinovi "bratranci", slovanský Veles a baltský Velnias, kteří se nikdy vládci svých panteonu nestali, se svými činy Lokimu ostatně velice podobají.

Postoj dnešních pohanů k Lokimu je různý. Někteří ho zavrhli jako nepřítele bohů, ale jsou i tací, co Lokiho ctí a váží si ho pro jeho upřímnost. To, co Loki řekl na hostině u boha Aegiho, bylo sice nevhodné, ale byla to všechno pravda. Loki je sice ochoten pomáhat lotrům, ale nesnáší lotry, kteří ze sebe dělají dobráky. V Čechách existuje poměrně početná skupina pohanů, kteří se hlásí ke směru zvanému rökkr. Pohané tohoto směru ctí prvotní obry, Lokiho a jeho děti Fenriho, Mitgardsorma a Hel. Tyto bytosti pro ně nepředstavují zlo, ale divoké a nespoutané síly přírody, které sice mohou být nebezpečné, ale které zároveň představují základní mechanismy, kterými je na zemi udržován a obnovován život.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lomikel lomikel | E-mail | 9. března 2015 v 10:47 | Reagovat

Zdoje zde  ( tedy ne jen k rökkru, stojiz a procteni)
http://www.northernpaganism.org/rokkatru/what-is-rokkatru.html

http://www.northernpaganism.org/rokkatru/rokkatru-ethics.html

na konci je Ravenova verse 9 anglosaskych run
http://www.northernshamanism.org/shamanic-techniques/runes/children-of-the-void.html

osobne jsem dosel k zaveru, po urcite praci s 9 runami, ze divoke prirodni sily radeji uctim v mene charekterove exponovanych podobach. Bez tech vsech konotaci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama