NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 50.

11. března 2015 v 7:25 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
HEL
Bohyně Hel je jedním ze tří dětí boha Lokiho a obryně Angrbody. Narozdíl od svých sourozenců vlka Fenriho a hada Mitgardsorma má lidskou podobu, ale polovina jejího těla vypadá jako zčernalá hnijící mrtvola. Ódin jí pověřil spravováním říše smrti, která od té doby nese i její jméno. Do Helu odcházejí mrtví, kteří zemřeli věkem a nemocí, pro hrdiny jsou připraveny vznešené síně Valhalla a Sessrúmni, kterým vládne Ódin a Freya. Heljina říše je často popisována jako nevlídné místo, ale vzhledem k tomu, že se stala příbytkem i zabitého boha Baldra, pro kterého zde byly nachystány poháry plné sladké medoviny, nebude to tam zas tak zlé. Uvědomíme-li si, že většina mrtvých, o které Hel pečuje nejsou žádní aristokrati, ale docela obyčejní lidé, uvidíme možná tuto nevzhlednou bohyni v poněkud příznivějším světle.
Bohyně Hel nikomu nestraní a vykonává svou úlohu strážkyně podsvětí dobře. Bez jejího svolení nesmí nikdo z Helu ven, ani dovnitř. Říši obtéká temná řeka Gjoll, přes kterou vede jen jediný most a ten stráží Heljina pomocnice Módgud (Znavená bojem). Bránu do Helu uzavírá kouzelná mříž Thrymgjöll, kterou ukovali trpaslíci. Kdo by jí chtěl vyvrátit, na místě zchromne. Vchod zároveň hlídá i obří pekelný pes Garm.
Heljina říše není pouze místem odpočinku mrtvých, je také pokladnicí nashromážděné moudrosti předků. Když chtěl Ódin zjistit co znamenají Baldrovy děsivé sny obrátil pro radu se na vědmu, která dlela v Helu. Když Svipdag zatoužil po lásce bohyně Menglöd, přišel k branám mrtvých a žádal o radu svou zesnulou matku Gróu. Když potřebovali staří Germáni pomoc a radu svých předků, uléhali na mohylách a čekali, že k nim mrtví promluví ve snu.
Před kontaktem s předky je vhodné nabídnout bohyni Hel nějaký dar. Mějme však na paměti, že oběti pro Hel jsou pouze projevem vaší úcty. S neúplatnou Hel nelze obchodovat.

Heljiny Runy : Hlavní Runou bohyně Hel je znak Hagalaz, přezdívaný matka Run. Hagalaz představuje sílu destrukce, ale také regenerace a obnovy. Dalším znakem, který je s Heljou spojen je bezesporu Runa Eihwaz, tedy Runa symbolizující věčnost a přechod z jednoho stavu do druhého.

Slované : Slovanskou vládkyní smrti a podsvětí byla pravděpodobně Morana / Morena, jejíž figurína se koncem zimy, v rámci lidových tradic, zapaluje a hází do vody. Nemáme ovšem žádný historický literární zdroj, který by to potvrdil.

Baltové : Litevskou bohyní smrti byla Giltine. Bohyně Giltine vládla podsvětí, ale sama lidem život nebrala. Tuto práci za ní prováděla její pomocnice Magyla, jejíž jméno vychází z pojmu mogila, mohyla. Nad pohřebišti jako takovými, ale vládla Rušu mate, Matka pohřebních návrší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elen Elen | 11. března 2015 v 22:30 | Reagovat

Snad by byla i nějaká souvislost Hel a Zubaté s kosou, kterou dobře známe z pohádek. Nekompromisní a nepodplatitelná. Možná se pletu a smrtka byla byla jen vykonavatelem. V některých pohádkách se dala obelstít. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama