NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 51.

13. března 2015 v 7:27 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
BALDR
Ódinův syn Baldr s přízviskem Dobrotivý, byl podle staroseverského mýtu laskavým, mírumilovným a krásným bohem, který byl všemi milován. V Baldrově přítomnosti bylo všem bohům i ostatním bytostem vždy dobře. Jeho kůže vydávala zvláštní jas a proto byl nazýván "Bílým" Ásem. Také Baldrovo obydlí zvané Breidablik (Široký třpyt) bylo čistým a zářícím místem. V Breidabliku nebylo nářků a kleteb a podle Písně o Grímnim v něm nikdy nebyly ryty žádné zlé Runy. Stinnou stránkou všeho toho lesku a slávy bylo, že Baldr žil jaksi mimo tvrdou životní realitu. Právě proto se v Eddách o Baldrovi dozvídáme, že žádný z jeho soudů neobstál.
Všeobecný obdiv a ovace, které Baldr sklízel byly trnem v oku bohu Lokimu. Z jeho pohledu byl Baldr jen nafintěný panák, který je oslavován zcela nezasloužené. Loki proto začal spřádat plány, jak by Baldra vytrestal. Od té chvíle začal Baldr trpět zlými sny o své vlastní smrti. Bohové byly Baldrovými sny silně znepokojeni a svolali, kvůli nim dokonce zvláštní sněm. Ódin nakonec vsedl na svého osminohého koně Sleipnira a vyrazil do Helu, aby se na sny svého syna zeptal ducha zemřelé vědmy. To, co zde zjistil ho zdrtilo. Baldr skutečně zemře a podle vědmy ho dokonce zabije jeho slepý bratr Höd, nějakou větví. Baldrova matka Frigg se rozhodla jednat a vyžádala si přísahu od ohně, vody, železa, ostatních kovů a kamenů, od země, všech stromů, chorob, zvěře, ptáků, jedů a hadů, že jejímu synu neublíží. Všem se ulevilo a bohové měli novou zábavu. Házeli po Baldrovy různé zbraně a předměty a bavili se tím, že se od zářivého boha vše bezpečně odráží. Jediný, kdo nic neházel, byl slepý bůh Höd. Lstivý Loki dal Hödovi větvičku jmelí, nabídl se mu, že ho mu ukáže směr a vyzval ho, ať si na Baldra také vystřelí. Chudák Höd netušil, že právě tento malý trs jmelí se zdál bohyni Frigg natolik bezvýznamný, že od něj přísahu nežádala. Höd tedy vystřelil a Baldra zabil.
Ásové byli doslova zdrceni. Baldrova žena Nanna zemřela žalem a byla společně se svým mužem položena na pohřební hranici. Pohřbu se nezúčastnili pouze bohové, ale dokonce i trpaslíci a mraziví a skalní obři. Baldr byl podle starého zvyku spálen, ale bohové se s jeho smrtí stále nemohli smířit. Ódinův syn Hermód nakonec vyrazil do podsvětí a pokusil se přesvědčit bohyni Hel, aby Baldra vrátila mezi živé. Hel Hermóda vyslechla a pak řekla : "Jestli jej budou všechny věci na světě, živé i mrtvé, oplakávat, pak ať se opět vrátí k Ásům." To znělo povzbudivě. Ásové hned vyslali do celého světa posly s prosbou ke všem tvorům, aby vykoupili svým pláčem Baldra z říše smrti. Všichni ochotně plakali, neboť Bílý Ás byl velmi oblíbený. Loki však na sebe vzal podobu obří stařeny Tökk a když za ním poslové přišli, tak jim odvětil : "Mě živ ani mrtev Baldr, nikdy neoblažil. Ať si Hel ponechá, co jí patří." A tím byl Baldrův osud zpečetěn. Jak už jsme si ale řekli u Runy Dagaz, Baldr v Helu přečká ragnarök a potom znovu povstane mezi živé, aby obnovil svět.
Mýtus o smrti zářivého boha Baldra, jeho odchodu do podsvětí a opětném znovuzrození, je zároveň symbolem ročního slunečního cyklu a temné a světlé poloviny roku. Ne náhodou byly svátky letního slunovratu v některých oblastech Skandinávie nazývány Baldrovými ohni.
Příběh o Baldrovi zaznamenal i dánský kronikář Saxo Grammaticus ve svém díle Gesta Danorum. Zde je ovšem Baldr (Balderus) popisován jako lidský hrdina, který bojuje se svým sokem Hödem (Hotnerem) o ruku krásné panny, princezny Nanny. Nanna dá nakonec přednost Hotnerovi a ten následně Baldra zabije svým kouzelným mečem. Podobně jako Snorri Sturluson v Sáze o Ynglinzích, pokouší se zde Saxo Grammaticus, jako správný vzdělaný křesťan, odbožštit starý pohanský mýtus a prezentovat ho jako legendu ze života smrtelníků.

Baldrovy Runy : Hlavní Baldrovou Runou je Dagaz, který představuje svítání a nové počátky. Jistou spojitost s Baldrem pociťuji také u znaků Sowulo a Kenaz, které představují síly Slunce, ohně a osvícení.


Slované a Baltové : Asi bychom našli jisté podobnosti mezi Baldrem a některými slovanskými solárními bohy, např. bohem ohně a slunce Svarožičem, nebo Jarilem, který se vždy na jaře vrací, aby probudil zem. Podobně propracovaný příběh o smrti a zmrtvýchvstání slunečního božstva, jaký mají severní Germáni, se nám žel v baltské nebo slovanské mytologii nedochoval.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 CoreyGeoLa CoreyGeoLa | E-mail | Web | 22. března 2018 v 14:40 | Reagovat

This is nicely said. !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama