NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VEJCE A KRASLICE U SLOVANŮ

21. března 2015 v 21:51 | Miky - překlad z polského webu |  KOLO ROKU
Velikonoční kraslice mají svůj původ ve staroslovanské pohanské kultuře. Vejce byla běžným votivním darem bohům, a také symbolem slovanských jarních svátků. Vejce bylo používáno i jako médium pro kontakt s duchy a bohy. Symbolizovalo počátek všehomíru, života, solární elipsu, vitalitu a dlouhý život. Podle perského mýtu o stvoření světa, přítomného i ve slovanském bájesloví, se nejvyšší bůh narodil ve zlatém slunečním vejci. Známá je i legenda o tom, že svět má tvar vejce, které stojí na kuřecích nohách.
VEJCE

Vejce je ve slovanské lidové kultuře symbolem života, plodnosti, lásky a síly. Dnes je zároveň jedním z nejznámějších symbolů křesťanských Velikonoc. Stará slovanská víra považovala vejce za mocný amulet proti zlé moci a očarování. Používalo se v jarních obřadech, v léčitelství a magii i v obřadech na počest mrtvých. Lidé chovali vejce v úctě, protože věřili, že má blahodárné a životodárné vlastnosti.

První nálezy kraslic pocházejí již z desátého století. Barvená vejce byla nalezena při vykopávkách prováděných v okolí Opole a Wroclawi. Jak již bylo zmíněno, je obecně uznávaným faktem, že zdobení vajec znali Slované ještě před příchodem křesťanství, a že tato činnost souvisela s pohanskými obřady. O malování vajec v Polsku se zmiňuje i kronikář ze třináctého století, Vincent Kadłubek.

Stejně jako ostatní Slované i Poláci věřili, že vejce mohou zabránit utrpení a zničit zlo. Často byla používána v rámci magických praktik. Skořápky vajec byly vkládány do země v rozích rozestavěných domů, nebo byly obětovány vhozením do plamenů ohně. O velikonocích se vajíčka zakopávala do záhonů a zahrad, aby byla země úrodná. Voda, ve které vařila velikonoční vejce, byla používaná v lidové venkovské kosmetice. Věřilo se, že pomáhá při zachování krásy a zdraví. Vejce byla používána také v lidové medicíně. Léčily se jimi střelné rány, horečka, nachlazení i žloutenka. Tradovalo se, že nemoc se může přesunout z lidského těla do vejce, pokud ho pacient dostatečně dlouho držel v ruce a upřeně na ně zíral. Pak musel vejce odnest z domu ven, nejlépe na cestě, a zanechat je tam. Nikdo proto nezvedl vejce nalezené ve volné krajině nebo na cestě, aby si nepřinesl domů nemoc.

Barveným velikonočním vajíčkům se podle kraje říká např. kraslice, pisánky, malovánky apod. Velikonoční vajíčka jsou na rozdíl od ostatních vajec zdobené rozličnými vzory. Podle staré tradice se zdobením kraslic dříve zabývaly výhradně ženy. Tato činnost byla často vymezena různými magickými příkazy a zákazy. Například je nesměla zdobit žena v době, kdy byla "nečistá". Ve východním Polsku nesměli do místnosti, kde zdobila vejce, vstoupit muži . Když byl tento zákaz porušen, bylo třeba posypat špetkou soli sebe, svá vajíčka a všechny nástroje používané při zdobení. Potom se pronesla kouzelná slova :

"Sůl tobě do očí a kámen v zubech! Jako země neškodí vosku, tak ať tvoje oči neškodí pisánkám! "
V Polsku se po staletí užívaly různé techniky zdobení vajec. Nejběžnějším způsobem, vyskytujícím se v každém kraji, bylo barvení vajec jednou barvou. V minulosti i dnes se používají přírodní barviva, např. slupky cibule, zelené žito, bobule, červená řepa, atd. Velmi rozšířená je i technika batikování, při které se používá roztavený vosk. Pomocí speciálního pera se skořápka pokrývá vzorem. Následně se vejce ponoří do barviva, a po vysušení, se ozdobí další vrstvou vosku a znovu se vloží do další barvy. Takto lze velikonoční vajíčko ozdobit několika různými barvami. Ve Slezsku je velmi populární technika rytí. Ta spočívá v tom, že se vzory do skořápech vajec vyškrabávají ostrým nožem. Existují i další metody, napříklat polepování vajec duší ze sítiny, slámou nebo kousky příze.
Zdobení vajec je již po staletí nedílnou součástí našich Velikonoc.
Překlad části polského článku. Zdroj : http://www.smakizpolski.com.pl/jajko-pisanka-slowian/


A téma ještě doplním popisem huculského zdobení kraslic ze třicátých let 19.století :


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lenny Lenny | E-mail | Web | 21. března 2015 v 23:26 | Reagovat

Ahoj Miky, pěkný článek. Jen bych možná trochu oponovala v tom, že zdobení kraslic má původ u Slovanů. Zdobení kraslic i legendy o původu světa z kosmického vejce jsou před-slovanské - známé ze staré Indie, Persie i z Říma. Samozřejmě nijak nepopírám, že to dělali i staří Slované, je to asi univerzální indo-evropský zvyk a křesťanství to opět jen přebralo.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 22. března 2015 v 7:08 | Reagovat

[1]: Lenny, asi to bude tak, jak říkáš. Každopádně ale zdobení kraslic je zvyk nejvíce rozšířený mezi Slovany. Neznám situaci v Evropě, ale myslím, že třeba v Itálii, Francii nebo v Británii to takovou tradici v lidové kultuře nemá. Pro Slovany je to naopak naprosto charakteristické. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama