NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MÁJKA VE TŘECH SVÁTCÍCH

28. dubna 2015 v 10:04 | Miky |  KOLO ROKU

"Na jaře či na začátku léta anebo dokonce v den letního slunovratu bylo a v mnoha částech Evropy dosud je zvykem jít do lesa, uříznout strom, přinést jej do vesnice a tam jej za všeobecných radovánek postavit; někdy se v lese nařežou větve a ověnčí se jimi každé stavení. Smyslem těchto obyčejů je přinést do vesnice a do každého domu požehnání, které může udělit duch stromu. Proto je v některých místech zvykem stavět máji před každým domem anebo nosit vesnickou májku ode dveří ke dveřím, aby se mohla každá domácnost podílet na požehnání."

/James George Frazer - Zlatá ratolest/

Už za několik dní oslavíme tzv. Valpružinu noc (po česku "Pálení čarodějnic") a návsi a náměstí našich vsí a měst ze dne na den ozdobí vysoké májky se zeleným vrškem a zavěšeným pestrobarevným věncem. Tradice májových ohňů i stavění ozdobeného stromu je velmi stará. Její původ je připisován Keltům, protože se odehrává v čase původního keltského svátku Beltine. Pravděpodobně, se ovšem jedná o tradici všeevropskou a podobný svátek s ohněm, pálením figury a veselou oslavou pod nazdobeným stromem znaly všechny staré evropské národy. Svátek se samozřejmě na různých místech slavil různě a existovala celá řada krajových variant. Krajově se zřejmě lišil i čas, ve kterém byl ten svátek vykonáván, vyplývá to i z úvodního citátu Jamese Frazera : "na jaře či na začátku léta anebo dokonce v den letního slunovratu..." Jak šly roky a staletí a jednotlivá etnika se míchala a vzájemně ovlivňovala, rodily se další variace svátku a mnohde byl nakonec tento svátek zdvojen či ztrojen do dvou nebo tří časů, nebo jeho jednotlivé prvky přecházely z jednoho svátku do druhého. Proto tu dnes máme některé rysy, které jsou u oslav jarní rovnodennosti, čarodějnic a letního slunovratu podobné nebo dokonce shodné. Alespoň tak si to já vysvětluji.

K oslavám jarní rovnodennosti patří u nás západních Slovanů tzv. vynášení smrti. Průběh obřadu je každému znám. Slaměná figura (Smrt, Smrthola, Morana, Mařena, Marmuriena, atd.) se nazdobí do ženských šatů, odnese se za ves, tam se zapálí a vhodí do řeky nebo potoka a zpátky do vsi se donese opentlený mladý stromek, se kterým se obchází stavení. Stromek známe především jako "nové léto", ale říká se mu také např. hájek, letorost, chvojka, praporec a májíček nebo máj! Ve Slezsku se například zpívalo :

"Smrť smy zaněsly
máj smy přiněsly
aby děvušky dobře myslely
věnkův navěly, na máj věšely."
Ať už se ale nazdobenému stromku říkalo jakkoli, pamatujme si, že základem celého obřadu byla likvidace špatných sil (Smrt, Mořena) a přinesení symbolu nového léta, zdraví a plodnosti. Totéž vidíme i při tzv. pálení čarodějnic. Večer 30.dubna spálíme na ohni figuru "zlé čarodějnice" a na návsi postavíme ozdobený stromek, jako symbol vitality, plodnosti, štěstí a radosti. Kromě velké máje v centru obce stavěly dříve chlapci na mnoha místech menší májky také před domy svých dívek. U velké májky se pak pořádají veselice doprovázené zpěvem a tanci.
Takřka stejný průběh, jako naše májové oslavy, mají ve Švédsku nebo Dánsku oslavy letního slunovratu. Kromě tradičních ohňů, které se při slunovratu pálí snad všude, stavějí Švédové a Dánové při slunovratu také májky, okolo kterých pak tančí. U nás se sice o slunovratu májky nestavějí, ale určité spojnice mezi májovým a slunovratovým svátkem bychom našli i zde. U obou svátků se dříve při pálení ohňů například vyhazovaly do vzduchu hořící kusy dřeva. Při Valpružině noci se to vysvětlovalo, jako zahánění čarodějnic z povětří, u slunovratu to prý představovalo žhnoucí slunce.


Slunovrat ve Švédsku.


Jarní rovnodennost s vynášením smrti a přinášením nového léta už máme za sebou, májové a slunovratové oslavy nás ale ještě čekají. Užijme si je proto s radostí a po pohansku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miky Miky | E-mail | Web | 7. května 2015 v 7:34 | Reagovat

Zjistil jsem, že někde stavějí májku dokonce až na svatodušní svátky, článek se tedy mohl jmenovat "Májka ve čtyřech svátcích" :-)

2 Pavel Pavel | 10. května 2015 v 20:45 | Reagovat

Ve vsi Obory, přes "Velkou" řeku ode mne staví májku 1.5. letos, cestou do Anglie jsem po ránu i viděl jak ji nesou v ten den... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama