NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

Květen 2018

VÝPRAVA ZA MENHIRY V OKOLÍ PETROVIC

2. května 2018 v 20:02 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA


Krajina mezi Nadějkovem, Petrovicemi, Prčicemi a Kovářovem mě uchvátila už před mnoha lety. Je to drsná pahorkatina plná kamenů a špatně prostupných křovinatých lesů. Zemědělci to tady vždycky měli těžké. Pokud chtěli hospodařit na poli, museli z něj po celá léta tahat větší či menší balvany. Bylo jich tolik, že zdejší polní a lesní cesty dodnes zdobí mnohé kamenné zídky, které svými kořeny prorůstají letité stromy. Mnohdy bylo snažší se do pěstování obilí a plodin vůbec nepouštět a využít prostor spíše jako pastviny, kterých je v tomto kraji dodnes bezpočet. Uprostřed pastvin se pak často nachází ostrůvky s obrovskými balvany, které už neměl nikdo sílu nikam odtahat. Dnes jsou tyto kamenné ostrovy skoro všechny zarostlé křovinami a stromy. V okolních lesích často narazíte na vzpřímené kameny evokující prastaré menhiry, na bizarně poskládané balvany, které někdy připomínají skalní brány či pravěké dolmeny a na balvany s pověstnými obětními mísami, ve kterých se drží dešťová voda. Kromě těchto kamenů, které většinou aranžovala sama příroda, můžete dnes v tomto kraji narazit i na menhiry, které zde opět po mnoha staletích vztyčují lidé.
26.dubna tohoto roku jsme se s partou přátel vypravili na obhlídku několika těchto novodobých menhiru, roztroušených v okolí Petrovic. První menhir zde byl na popud místního patriota Jana Studeného vztyčen v roce 2012. V následujících letech bylo postaveno ještě pět dalších. Petrovičtí nadšenci po celou tu dobu spolupracují a radí se s panem Pavlem Bartlem, který je zkušeným stavitelem megalitů, jež dokáže vždy správně určit, který kámen se pro stavbu hodí a nalézt pro něj to nejvhodnější místo. Oba, pan Studený i pan Bartl se naší výpravy zúčastnili a tak jsme měli vzácnou příležitost vyslechnout si u kamenů i jejich průvodní slovo.
Naše desetičlenná skupinka byla skutečně různorodá. Pohany jsem zde zastupoval asi jenom já a moje žena (a ta by možná měla k označení pohan ještě výhrady). Kromě toho tu byli žáci pana Kozáka, příznivci Jaroslava Duška a dokonce i jedna svědkyně Jehovova (mimochodem, moc fajn kamarádka). U některých zúčastněných o jejich duchovním životě vlastně ani nic nevím. Přesto byla atmosféra po celou dobu naprosto uvolněná a přátelská. Nikdo se tu s nikým nehádal, nikdo nikoho o ničem nepřesvědčoval. Všichni jsme si prostě užívali krásný den, uprostřed krásné květnové přírody. Pro ty, kteří se naší akce nezúčastnili přidávám alespoň pár snímků a odkaz na video, které jsem po cestě natočil.
VIDEO :.